Język niemiecki jest obecnie najbardziej popularnym na świecie. Płynna komunikacja, pozwoli nam na znalezienie wymarzonej pracy w międzynarodowym środowisku. To jednak nie jedyny powód, aby płynnie porozumiewać się po angielsku.
Matura z niemieckiego – formalność?
Wynik maturalny z języka obcego, często się bagatelizuje. Przygotowania sprowadzają się do zajęć lekcyjnych. Rozwiązywanie testów jest tylko i wyłącznie inicjatywą lektora językowego. W efekcie zdajemy egzamin bez przekonania, z bardzo przeciętnym wynikiem.
Czy jednak do języka obcego możemy się przyłożyć? To przecież egzamin również w istotnym stopniu wpływający na naszą przyszłość. Co więcej, obecna oferta podręczników pozwala na osiągnięcie dobrego wyniku, bez ponoszenia wielkich kosztów. Znajomość języka czy też słówek, przyda się również potem. Nie bez przyczyny ogromną rolę w stabilności budynku, odgrywają fundamenty. Sytuacja ta przedstawia się podobnie w kwestiach językowych.
Podręczniki
Przy wyborze książki, warto zwrócić uwagę na renomę wydawcy. Pozycje takie jak Infos Aktuell 2 dla młodzieży, od lat pomagają studentom. Jeżeli popularność podręcznika nie spada, możemy go uznać za godny polecenia.
Co powinno znajdować się w odpowiedniej książce? To przede wszystkim zwrócenie uwagi na działy, które pojawią się na maturze. Podstawa programowa w tej kwestii nie jest żadną tajemnicą. Dobry podręcznik powinien również różnicować zadania. W zależności od naszego poziomu, możemy wybrać odpowiednią opcję dla nas (poziom podstawowy lub rozszerzony).
Czy sama konstrukcja repetytorium ma znaczenie? Okazuje się, że tak. Forma zadań wyróżnia się w zależności od wydawcy. Pamiętać należy o tym, że istotną rolę odgrywa chociażby słuchanie. Do każdego porządnego repetytorium, musi być zatem dołączona płyta.
Luźne podejście
W kontekście poprzednich wytycznych, wydaje się być to zadziwiające, ale w samym dniu matury – musimy się odpowiednio wyluzować. Włączmy naszą ulubioną muzykę, zjedzmy wymarzone śniadanie. Starajmy się myśleć pozytywnie.
Pod żadnym pozorem również, nie powtarzajmy materiału tuż przed egzaminem. ,,Wypadnięcie z głowy” jakiegoś słówka może się nam przytrafić. Pamiętajmy o tym, że matura w głównej mierze sprawdza nasze przystosowanie. Zadania są skonstruowane tak, abyśmy wyeksponowali wiedzę zdobytą wcześniej.
,,Wygadanie”
W kwestii egzaminów ustnych, warto zrobić tzw. ,,rozgrzewkę”. Sama komisja zachęci nas do współpracy przy pomocy krótkich pytań (nie podlegających ocenie). Starajmy się jednak być w rytmie, jeszcze przed wejściem do sali. Zwróćmy uwagę na osoby siedzące po drugiej stronie, im również zależy na naszym dobrym wyniku. Wykorzystajmy to i w razie wątpliwości pytajmy. Najlepiej w języku niemieckim, będzie to dodatkową zaletą.